InnaHistoria.pl

niedziela, 1 kwietnia 2012

Od bloga i książki do portalu, tak można w skrócie opisać naszą historię. Blog "InnaHistoria" miał na celu prezentację artykułów na temat historii homoseksualności na całym świecie z okazji rocznicy wydarzeń nazwanych Stonewall Riots. Książka HomoWarszawa powstała w celu odkrycia nieheteroseksualnej tożsamości stolicy. Czas na portal!

Portal InnaHistoria.pl poświęcony będzie historii osób LGBT w Polsce.

Przyjęliśmy tygodniowy cykl wydawniczy - w każdą niedzielę ukazywać będą się nowe artykuły i nowe eksponaty w muzeum. Prezentem dla użytkowników i użytkowniczek portalu jest HomoWarszawa w postaci ebooka. Zachęcamy do współtworzenia portalu - szukamy autorów/autorek, wolontariuszy/wolontariuszek i osób 50+, z którymi chcemy nagrać tzw. "historie mówione".

Zapraszamy!


Read more...

"Dni" nominowane

środa, 21 grudnia 2011
Pomysłodawca Dni HomoWarszawy i współtwórca przewodnika "HomoWarszawa" został nominowany do nagrody "Gazety Stołecznej" - Stołek 2011. Zachęcamy do głosowania w plebiscycie. 

Read more...

Po spacerze

niedziela, 6 listopada 2011

W gronie kilkunastu osób odwiedziliśmy Zofię Sadowską na Cmentarzu Powązkowskim. Dzień wcześniej mogliście i mogłyście o niej przeczytać w Gazecie Stołecznej:

A tak było na spacerze:

Dziękujemy za przybycie, Dni HomoWarszawy to projekt ciągły, choć z jednorazową kulminacją. W 2012 roku przygotujemy nowe atrakcje :)

Dni HomoWarszawy organizuje Stowarzyszenie Otwarte Forum i przyjaciele.

Read more...

uRatujmy nagrobek Zofii Sadowskiej

środa, 26 października 2011

Piszemy o niej, publikujemy fragmenty o jej życiu, zajmujemy się nią, czas pomyśleć o jej miejscu upamiętnienia, czyli nagrobku. Poniżej efekt przeglądu stanu nagrobka Zofii Sadowskiej z dnia 26.10.2011:

1. W kwaterze 29, rząd pierwszy, miejsce 22 zastajemy taki widok:


2. Tablica nagrobna bez płyty umiejscowiona od frontu z napisem: "Ś.P./ Zofja Kowalkowska / I voto Sadowska / zmarła 17 / III 1918 r. / Pokój Jej cieniom". Brak daty urodzenia, tablica ukruszona, tablica oraz fragmenty płyty nagrobnej prawdopodobnie przesunięte wobec pierwotnej lokalizacji. Ślady po nadbudowie tablicy (krzyż?). Tablica nosi ślady po dewastacji (ziemia na tablicy, prawdopodobnie po obaleniu pomnika na ziemię).


3. Za drzewem luźno przytwierdzona do podłoża znajduje się tablica nagrobna Zofii Sadowskiej:


Tablica wykonana z materiału podatnego na erozję, z napisem: "Ś. P. / Zofia / Sadowska / doktor medycyny / 1890-1960 / cześć jej pamięci". Tablica uszkodzona w prawym dolnym rogu. Wokół tablicy oraz przed tablicą "Zofii Kowalkowskiej" fragmenty dawnej płyty nagrobnej. Błąd w datowaniu, Zofia Sadowska urodziła się w 1886 roku. 


Wnioski: tablica nagrobna Zofii Sadowskiej została przeniesiona z miejsca oryginalnego, prawdopodobnie znajdowała się po prawej stronie od nagrobka Zofii Kowalkowskiej. Obie płyty wymagają zabezpieczenia, renowacji, teren wokół nich uprzątnięcia i zabezpieczenia. Uszkodzenia i rozbicie płyt nagrobnych spowodowała prawdopodobnie gałąź. Po uprzątnięciu przez służby porządkowe cmentarza [usunięcie rozbitych płyt], stan jak powyżej. Co możemy zrobić na chwilę obecną? Posprzątać teren (wyciąć chwasty) oraz wkopać w odpowiednim miejscu tablicę nagrobną Zofii Sadowskiej. Przyjdźcie na "spacer" 6 listopada o godzinie 15:00. Należy jej się coś od nas.

Read more...

6-11-2011 - Odwiedźmy Zofię Sadowską!

Zapraszamy na trzecią już z kolei wyprawę w przeszłość. W 2009 roku odwiedziliśmy Cmentarz Powązkowski w poszukiwaniu nagrobków znanych osób, które znamy z książki "HomoWarszawa". Rok później chcieliśmy posprzątać nagrobek Krzysztofa Junga, artysty, performera, którego homoerotyczne dzieła można było obejrzeć na wystawie Ars Homo Erotica oraz w książce Pawła Leszkowicza "Art Pride".

W tym roku znicze zapalimy na nagrobku Zofii Sadowskiej (28.02.1886 - 7.03.1960), postaci, która od czasu książki Krzysztofa Tomasika "Homobiografie" odkrywana jest przez badaczy i badaczki historii homoseksualności.

Pod koniec 1923 roku warszawska prasa brukowa i jej regionalne klony ogłosiły, że w domu przy ul. Mazowieckiej 7 odbywały się "orgie safizmu" organizowane przez dr. S. Ich ofiarami miały być artystki teatrów warszawskich, ale też inne ówczesne celebrytki. Na Mazowieckiej 7 mieszkała tylko jedna dr. S. Zofia Sadowska. W lutym 1924 roku Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrywał sprawę z powództwa cywilnego o zniesławienie "w druku", którą przeciwko redaktorom pism wniosła Zofia Sadowska. Czy wygrała? Co pisała prasa? Czemu "matrona polska" w "Expressie Porannym" mówiła:
Wiem ile dobrych uczynków spełniliście Szan. Panowie, ile łez obtarliście, ilu ludziom dodaliście sił do życia, jak stoicie na straży honoru i godności kobiety polskiej, zwracam się do Was, jak matka do swych synów dojrzałych, udzielcie mi rady i pociechy moralnej. Jestem gotowa do spełnienia najcięższej ofiary byle być pewną, że kobiecie-Polce nie grozi ta potworna zaraza, ten sodomski grzech, którego nie rozumiem i o którym pisze z najwyższą odrazą i wstydem.?
O tym wszystkim opowiemy Wam na Cmentarzu Powązkowskim w niedzielę, 6 listopada o godzinie 15:00.

Zdjęcie, które prezentujemy przedstawia nekrolog Zofii Sadowskiej, który w dniu pogrzebu zamieściło "Życie Warszawy". O przykrej pomyłce w druku pisał jej przyjaciel:
Smutny był pogrzeb tak zasłużonej lekarki i bardzo uspołecznionego człowieka. Było na nim tylko kilka osób, bo nekrolog ukazał się w dniu pogrzebu i jeszcze zamiast Zofia, podano imię Maria. (Józef Mieczysław Pfeiffer, Wspomnienia warszawskiego przemysłowca, t 1, Warszawa 2003, s. 138.)
ps. fejs tutaj.

Read more...

Już w niedzielę

czwartek, 7 lipca 2011

Już w niedzielę spotykamy się by uczcić 60 rocznicę urodzin Krzysztofa Junga.

A wraz z portalem Homiki.pl zapraszamy Was do konkursu - HomoPolska:

Zachęcamy do spisywania tęczowych historii miejsc, w których mieszkacie, z których pochodzicie. Była HomoWarszawa, HomoLondyn, może czas na HomoWroclaw, HomoRadom, czy HomoKędzierzyn Koźle?


Interesują nas ciekawostki historyczne, ale i współczesne; chodzi o każdy ślad - dom, w którym urodził się X, pomnik Y, grobowiec Z. Gdzie zażywał wywczasów znany krytyk muzyczny ze swoim partnerem? Nad jakimi jeziorami odbywają się słynne tęczowe biwaki? Gdzie młodopolska rozpasana brać artystyczna używała życia?


Oczywiście „HomoPolska” absolutnie nie wyklucza pozostałych literek tęczowego akronimu – równie chętnie przyjmiemy historie o miejscach i chwilach związanych z osobami bi, trans czy szeroko rozumianymi „innymi”. Zachęcamy do poszukiwań, wygrzebania ciekawostek geograficznych czy historii i historyjek o życiu osób znanych i lubianych, przedstawienia tęczowego życia współczesnych miast, miasteczek i wsi.


Jeśli nadesłanych przez Czytelników i Czytelniczki historii będzie wystarczająco dużo, po wakacjach zbierzemy je w jedną całość i stworzymy tęczową mapę Polski.


Zasady konkursu:


Prace konkursowe powinny liczyć ok. 800-3000 słów (ramy orientacyjne), być opatrzone zdjęciami i zawierać odniesienia do źródeł informacji. Zwracamy uwagę, że plagiatów nie promujemy. W przypadku miejsc, o których tęczowych historiach wydano już publikacje („HomoWarszawa”, artykuły prasowe czy naukowe) zalecamy szczególną dbałość o oryginalność opisu miejsc i historii.


Prace należy przesyłać do 31 sierpnia na adres listy [at] homiki.pl, temat maila "HomoPolska".


Najlepsze prace zostaną nagrodzone publikacją na portalu oraz cennymi zestawami książek ufundowanymi przez wydawnictwo Abiekt.pl.

Read more...

Krzysztof Jung - 60 rocznica urodzin

wtorek, 14 czerwca 2011

Dni HomoWarszawy odbywają się 4 i 5 czerwca, jednak post scriptum do festiwalu będą obchody 60 rocznicy urodzin Krzysztofa Junga. Urodzony 11 lipca 1951 roku artysta stał się dla badaczy polskiej sztuki gejowskiej swoistym punktem wyjścia. Paweł Leszkowicz pisał:

Prekursorem polskiej sztuki gejowskiej jest artysta performer Krzysztof Jung (1951-1998) związany w latach 70. z kontrkulturową warszawską galerią Repassage . W performansach Junga, których świadectwem są fotografie, widać fascynacje nagością ciała, w szczególności męskiego ciała traktowanego w sposób estetyczny. W wizualności PRL-u męskie ciało było deformowane i zasłaniane, a dzięki Krzysztofowi Jungowi piękno męskiego ciała przetrwało w purytańskim socjalizmie. W performansach artysty pojawiał się temat dialogu partnerskiego pomiędzy dwoma mężczyznami, refleksja o związku między nimi, jak również wydostawanie się z pętających i represyjnych więzów. Akcje artysty, w których sam brał udział, były formą seksualnej kontrkultury w PRL-u. Już w sztuce Junga widać cechy charakterystyczne dla sztuki gejowskiej: dominację aktu męskiego, erotyczne spojrzenie na męskie ciało i relacje intymne pomiędzy mężczyznami, narcystyczny autoportret oraz problematyką społeczną związaną z represją.

(fragment książki ART PRIDE. Gay Art from Poland. Polska sztuka gejowska Pawła Leszkowicza, tłumaczenie: Marcin Łakomski.)

Chcemy uczcić rocznicę urodzin artysty - zapraszamy w niedzielę, 10 lipca o godzinie 13:00 pod bramę Powązek Wojskowych. Zapalimy znicze i wspomnimy Krzysztofa Junga. O artyście opowiedzą zaproszeni goście.

Już niedługo galeria dzieł artysty na naszej stronie, a my zapraszamy też na fejsa.

Read more...

Foto-relacja z Parady

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer


fot. Radosław Cetra

Read more...

Fotorelacja z malowania transparentów

Poniżej fotorelacja z malowania transparentów. Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli i w ciekawych okolicznościach przyrody (deszcz) wyrazili swoje postulaty!

Read more...

Zrób transparent razem z nami!

wtorek, 7 czerwca 2011

Zapraszamy 10 czerwca o godzinie 18:00 do klubokawiarni Grawitacja (ul. Browarna 6, obok Tarabuka). Malujemy transparenty! Parada Równości to okazja do przypomnienia, że żądamy ustawy o związkach partnerskich, ale także do wznoszenia innych postulatów - brak podjazdów dla wózkowiczów, nietolerancja wobec osób innej narodowości czy wyznania? seksizm? ageizm? Sprzeciw wobec tych zjawisk powinien być widoczny podczas Parady!

Hasło nam przyświecające - To TY jesteś Paradą. Jeśli ma być to miejskie święto różnorodności - przyjdźcie na Paradę, a wcześniej przygotujmy razem transparenty.

Zapewniamy podstawowe materiały do pracy, jednak prosimy - przynieście pisaki, farbki, "patyki" i wszystko, co uważacie, że może się przydać.

W ramach wydarzenia organizatorzy Miłość nie wyklucza zaprezentują pierwsze niespodzianki, jakie przygotowali na Paradę Równości. Podobno będą prezenty... Facebook tutaj.

Na Festiwal zaprasza Warszawa - najlepsza kandydatka do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016:

Read more...

Spacer

Warszawskie Historie

Homicze nowości wydawnicze

Masz pomysł?

I Dni HomoWarszawy oznaczają, że będzie kontynuacja - jeśli masz pomysł na świętowanie obecności, historii i teraźniejszości osób LGBTQ w stolicy - napisz do nas!

  © Blogger template Writer's Blog by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP