uRatujmy nagrobek Zofii Sadowskiej

środa, 26 października 2011

Piszemy o niej, publikujemy fragmenty o jej życiu, zajmujemy się nią, czas pomyśleć o jej miejscu upamiętnienia, czyli nagrobku. Poniżej efekt przeglądu stanu nagrobka Zofii Sadowskiej z dnia 26.10.2011:

1. W kwaterze 29, rząd pierwszy, miejsce 22 zastajemy taki widok:


2. Tablica nagrobna bez płyty umiejscowiona od frontu z napisem: "Ś.P./ Zofja Kowalkowska / I voto Sadowska / zmarła 17 / III 1918 r. / Pokój Jej cieniom". Brak daty urodzenia, tablica ukruszona, tablica oraz fragmenty płyty nagrobnej prawdopodobnie przesunięte wobec pierwotnej lokalizacji. Ślady po nadbudowie tablicy (krzyż?). Tablica nosi ślady po dewastacji (ziemia na tablicy, prawdopodobnie po obaleniu pomnika na ziemię).


3. Za drzewem luźno przytwierdzona do podłoża znajduje się tablica nagrobna Zofii Sadowskiej:


Tablica wykonana z materiału podatnego na erozję, z napisem: "Ś. P. / Zofia / Sadowska / doktor medycyny / 1890-1960 / cześć jej pamięci". Tablica uszkodzona w prawym dolnym rogu. Wokół tablicy oraz przed tablicą "Zofii Kowalkowskiej" fragmenty dawnej płyty nagrobnej. Błąd w datowaniu, Zofia Sadowska urodziła się w 1886 roku. 


Wnioski: tablica nagrobna Zofii Sadowskiej została przeniesiona z miejsca oryginalnego, prawdopodobnie znajdowała się po prawej stronie od nagrobka Zofii Kowalkowskiej. Obie płyty wymagają zabezpieczenia, renowacji, teren wokół nich uprzątnięcia i zabezpieczenia. Uszkodzenia i rozbicie płyt nagrobnych spowodowała prawdopodobnie gałąź. Po uprzątnięciu przez służby porządkowe cmentarza [usunięcie rozbitych płyt], stan jak powyżej. Co możemy zrobić na chwilę obecną? Posprzątać teren (wyciąć chwasty) oraz wkopać w odpowiednim miejscu tablicę nagrobną Zofii Sadowskiej. Przyjdźcie na "spacer" 6 listopada o godzinie 15:00. Należy jej się coś od nas.

0 komentarze:

Spacer

Warszawskie Historie

Homicze nowości wydawnicze

Masz pomysł?

I Dni HomoWarszawy oznaczają, że będzie kontynuacja - jeśli masz pomysł na świętowanie obecności, historii i teraźniejszości osób LGBTQ w stolicy - napisz do nas!

  © Blogger template Writer's Blog by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP