Na Festiwal zaprasza...

wtorek, 31 maja 2011

Warszawa - najlepsza kandydatka do tytuły Europejskiej Stolicy Kultury 2016:
Dziękujemy!

Read more...

Zapowiedż festiwalu w "Gazecie"

piątek, 27 maja 2011

Warszawa ma długą i bogatą historię gejowsko-lesbijską. A poznać będzie ją można na pierwszym takim festiwalu - Dniach HomoWarszawy. (...) Jak będzie wyglądać festiwal? Na początku spacer. Tym razem śladami homoerotów z dwudziestolecia międzywojennego. - Wtedy nie znano takich słów jak "geje" - tłumaczy Szot. On, przygotowując się do tematu, przestudiował archiwalne warszawskie gazety. Jak z rękawa sypie określeniami homoseksualistów z ówczesnej brukowej prasy: "inwertyci", "urningi", "pederaści". I mówi, że wbrew pozorom w międzywojniu to był bardzo popularny temat dla stołecznych dziennikarzy.

Artykuł na Gazeta.pl

Read more...

Kalendarz

wtorek, 24 maja 2011


Read more...

Lubisz to?

Zapraszamy na nasz profil na popularnym serwisie społecznościowym. Najnowsze informacje, a także uchylanie rąbka tajemnicy - oto co na nim znajdziesz. Ponieważ Dni HomoWarszawy mają być cyklicznym festiwalem, który będzie się rozrastał - tym bardziej warto.

Jeśli prowadzisz bloga, stronę internetową - polecamy wklejenie naszego loga, lub większego bannera:



Wszystkich wspierających honorujemy po lewej. Bardzo dziękujemy i przypominamy, startujemy wraz ze spacerem w sobotę, 4 czerwca o godzinie 13:00 spod Zachęty. Program tutaj.

Read more...

Dni HomoWarszawy - program

poniedziałek, 23 maja 2011

Przedstawiamy program I Dni HomoWarszawy. Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach, odkryjmy razem różnorodną Warszawę! O idei stojącej za wydarzeniem możesz przeczytać tutaj.

4.06.2011, godz. 13:00, Zachęta: Spacer po HomoWarszawie

Spotykamy się pod Zachętą i idziemy na spacer tropami historii "homoerotów" z dwudziestolecia międzywojennego. Fejs tutaj.

4.06.2011, godz. 19:00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Warszawskie Historie mniejszości - dyskusja panelowa

Dwa panele dyskusyjne poświęcone teraźniejszości i historii - czyli o tożsamości mniejszości w stolicy. W pierwszym panelu spotkamy się z działaczami społecznymi i reprezentat(k)ami mniejszości, w drugim - wraz z prof. Lengauerem, dr Pesselem, dr Skowron-Nalborczyk zastanowimy się nad stanem polskich badań "nietypowych", nad odszukiwaniem historii i budowaniem poprzez nią tożsamości grup wykluczanych oczywiście w odniesieniu do wydarzeń współczesnych.

5.06.2011, godz. 16:00, metro Centrum, peron w stronę Kabat: flash-mob

Przytulająca się para homicza sieje zgorszenie w metrze? Jeśli nie zgadzacie się z tym twierdzeniem przyjdźcie na peron Metra. Instrukcja obsługi wydarzenia na fejsie.

5.06.2011, godz. 18:00, Lambda-Warszawa: Homicze nowości wydawnicze - panel dyskusyjny

Poznaj wydawców, poznaj autorów nowości wydawniczych. Będą z nami - Krytyka Polityczna, Abiekt.pl, AdPublik, Anka Zet Studio, a wśród Autorów: Witold Jabłoński, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki i Mikołaj Zdeb. Stolica homo-literacka?

10.06.2011, godz. 18:00, Grawitacja: To TY jesteś Paradą - działanie w przestrzeni

Malujemy transparenty! Parada Równości to okazja do przypomnienia, że żądamy ustawy o związkach partnerskich, ale także do wznoszenia innych postulatów - brak podjazdów dla wózkowiczów, nietolerancja wobec osób innej narodowości czy wyznania? seksizm? ageizm? Sprzeciw wobec tych zjawisk powinien być widoczny podczas Parady!

10.07.2011, godz. 13:00, Powązki Wojskowe: 60 rocznica urodzin Krzysztofa Junga - wspomnienie

Chcemy uczcić rocznicę urodzin artysty. Zapalimy znicze i wspomnimy Krzysztofa Junga. O artyście opowiedzą zaproszeni goście.

---

I Dni HomoWarszawy nakręcają: AbiektStowarzysznie Otwarte Forum i Lambda-Warszawa. Dziękujemy Muzeum Sztuki Nowoczesnej za współpracę, jak i wszystkim osobom i mediom, które nas wspierają.

Na Festiwal zaprasza Warszawa - najlepsza kandydatka do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016:.

Read more...

Dni HomoWarszawy się angażują - To TY jesteś Paradą

Rozszerzamy program Pierwszych Dni HomoWarszawy!

Zapraszamy 10 czerwca o godzinie 18:00 do klubokawiarni Grawitacja (ul. Browarna 6, obok Tarabuka). Malujemy transparenty! Parada Równości to okazja do przypomnienia, że żądamy ustawy o związkach partnerskich, ale także do wznoszenia innych postulatów - brak podjazdów dla wózkowiczów, nietolerancja wobec osób innej narodowości czy wyznania? seksizm? ageizm? Sprzeciw wobec tych zjawisk powinien być widoczny podczas Parady!

Hasło nam przyświecające - To TY jesteś Paradą. Jeśli ma być to miejskie święto różnorodności - przyjdźcie na Paradę, a wcześniej przygotujmy razem transparenty.

Zapewniamy podstawowe materiały do pracy, jednak prosimy - przynieście pisaki, farbki, "patyki" i wszystko, co uważacie, że może się przydać.

W ramach wydarzenia organizatorzy Miłość nie wyklucza zaprezentują pierwsze niespodzianki, jakie przygotowali na Paradę Równości. Podobno będą prezenty... Facebook tutaj

Na Festiwal zaprasza Warszawa - najlepsza kandydatka do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016:

Read more...

Krzysztof Jung - w 60 rocznicę urodzin

Dni HomoWarszawy odbywają się 4 i 5 czerwca, jednak post scriptum do festiwalu będą obchody 60 rocznicy urodzin Krzysztofa Junga. Urodzony 11 lipca 1951 roku artysta stał się dla badaczy polskiej sztuki gejowskiej swoistym punktem wyjścia. Paweł Leszkowicz pisał:

Prekursorem polskiej sztuki gejowskiej jest artysta performer Krzysztof Jung (1951-1998) związany w latach 70. z kontrkulturową warszawską galerią Repassage . W performansach Junga, których świadectwem są fotografie, widać fascynacje nagością ciała, w szczególności męskiego ciała traktowanego w sposób estetyczny. W wizualności PRL-u męskie ciało było deformowane i zasłaniane, a dzięki Krzysztofowi Jungowi piękno męskiego ciała przetrwało w purytańskim socjalizmie. W performansach artysty pojawiał się temat dialogu partnerskiego pomiędzy dwoma mężczyznami, refleksja o związku między nimi, jak również wydostawanie się z pętających i represyjnych więzów. Akcje artysty, w których sam brał udział, były formą seksualnej kontrkultury w PRL-u. Już w sztuce Junga widać cechy charakterystyczne dla sztuki gejowskiej: dominację aktu męskiego, erotyczne spojrzenie na męskie ciało i relacje intymne pomiędzy mężczyznami, narcystyczny autoportret oraz problematyką społeczną związaną z represją.

(fragment książki ART PRIDE. Gay Art from Poland. Polska sztuka gejowska Pawła Leszkowicza, tłumaczenie: Marcin Łakomski.)

Chcemy uczcić rocznicę urodzin artysty - zapraszamy w niedzielę, 10 lipca o godzinie 13:00 pod bramę Powązek Wojskowych. Zapalimy znicze i wspomnimy Krzysztofa Junga. O artyście opowiedzą zaproszeni goście.



Na Festiwal zaprasza Warszawa - najlepsza kandydatka do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016:

Read more...

5.06.2011, 18:00 - Homicze nowości wydawnicze

czwartek, 19 maja 2011

W drugim dniu zapraszamy Państwa na dwa panele dyskusyjne zatytułowane "Homicze nowości wydawnicze". W ostatnim czasie ukazało się kilka książek o tematyce LGBT. Mamy wśród nich powieści, zbiory wywiadów, a nawet prozę poetycką.

Poznajcie Autorów, wydawców. Tak się składa, że prawie wszyscy mieszkają w HomoWarszawie. Będziemy mieli też gościa z Łodzi.

Homicze nowości wydawnicze

Miejsce - Lambda-Warszawa (Żurawia 24a/4 - domofon 4).
Czas - 5.06.2011, godz. 18:00

Panel 1

Temat: Poznaj wydawcę
Prowadzenie - Krzysztof Zabłocki (Lambda-Warszawa)
Goście: Wojciech Szot (wydawnictwo Abiekt.pl), Robert Biedroń (wydawnictwo AdPublik), Anna Zawadzka (wydawnictwo Anka Zet Studio), Agnieszka Wiśniewska (wydawnictwo Krytyka Polityczna)

Panel 2

Temat: Poznaj autora
Prowadzenie - Wojciech Kowalik (Bearbook.pl)
Goście: Witold Jabłoński (Kochanek Czerwonej Gwiazdy, wyd. Abiekt.pl), Krzysztof Tomasik (Tęczowa rewolucja, wyd. AdPublik), Adam Mikołaj Zdeb (Miłość jest, ale źle zrobiona, bo w różu), Bartosz Żurawiecki (Nieobecni, wyd. Krytyka Polityczna)


Dla wszystkich przybyłych prezent od organizatorów - QueerWarsaw za free, a w mini-księgarence po atrakcyjnych cenach książki z Bearbook.pl

Strona na fejsie

Read more...

4.06.2011, 19:00 - Warszawskie Historie mniejszości

Po spacerze czas na odpoczynek, ale tylko do wieczora. O godzinie 19:00 zapraszamy do Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Pańska 3) na dyskusję, którą podzieliliśmy na dwa panele.

Panel 1:

Temat: Warszawskie historie mniejszości
O czym rozmawiamy? O teraźniejszości i historii, czy mniejszości potrzebują historii? Czy znają swoją historię i jak to wpływa na ich postrzeganie Warszawy?
Prowadzenie: Michał Minałto (Homiki.pl)

Goście: mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, aktywni w swoich środowiskach, jednocześnie reprezentujący grupy często nieobecne w publicznej dyskusji o naszym mieście - możliwe zmiany.

Lan Pham (Lanooz) - Jak pisze o sobie na prowadzonym przez lata bloguWietnamka; Polka. Czy coś w ten deseń. Na pewno warszawianka. Gdzie indziej: Urodzona w Polsce, uczęszczająca do polskich szkół, myśląca po polsku, licząca po polsku. Więc chyba jest Polką, z pochodzenia wietnamskiego…nie? I tak nie czuje tej tożsamości narodowej. Nie pasuje do żadnego obozu. Głupio jej z tym.

Teresa Foksiewicz-Sabi - Przewodnicząca Oddział Mazowieckiego Ligi Muzułmańskiej w RP.

Karolina Malczyk-Rokicińska - Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania

Rodion Bogush - Poproszony o kilka słów "o sobie" napisał: Jestem z Białorusi. A od pięciu lat mieszkam w Warszawie. Kocham Mińsk i kocham Warszawę. Mam teraz dwa miasta rodzinne.

Panel 2

Temat: Warszawskie Historie mniejszości
O czym rozmawiamy? Historia to nie tylko historia polityczna, na historię składają się opowieści ginące w dominującym dyskursie. O poszukiwaniach historii w perspektywach spoza głównego nurtu porozmawiamy z badaczami i badaczkami.
Prowadzenie: Wojciech Szot (Abiekt.pl)
Goście: uwaga - lista będzie rozszerzana

dr. Agata Skowron-Nalborczyk - arabistka i iranistka oraz islamolog, adiunkt w Zakładzie Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Współautorka książki Nie bój się islamu. Leksykon dla dziennikarzy (Warszawa 2005)

prof. Włodzimierz Lengauer - historyk starożytności, profesor zwyczajny w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, autor m.in. Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego (Warszawa 1999) oraz redaktor Przeglądu Historycznego, w którego jednym z numerów po raz pierwszy zaprezentowano polskie badania nad historią homoseksualności. Legendarny wykładowca.

dr. Włodzimierz Pessel - wykładowca m.in. w Instytucie Kultury Polskiej (Uniwersytet Warszawski), autor m.in. Antropologia nieczystości. Studia z kultury sanitarnej Warszawy (Warszawa 2008), nagrodzonej tytułem Warszawskiej Premiery Literackiej.

Przypominamy - 4.06.2011, godz. 19:00, spotykamy się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej!


Na Festiwal zaprasza Warszawa - najlepsza kandydatka do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016:

Read more...

4.06.2011, 13:00 - Spacer po HomoWarszawie

środa, 18 maja 2011

Zapraszamy na 3 spacer po HomoWarszawie!

4 czerwca (sobota) o godzinie 13:00 spotykamy się przed Zachętą (plac Małachowskiego 3) i idziemy śladami "homoerotów" z dwudziestolecia międzywojennego.




Opowiemy wam m.in. o:

- "skandalicznym" procesie Zofii Sadowskiej (1924 rok)
- gdzie na pikietę zabrano Czesława Miłosza
- co robił poseł Królikowski 19 grudnia 1924 roku w towarzystwie "dość skromnie ubranego młodzieńca o sympatycznej powierzchowności"?
- kto, gdzie i kiedy powiedział: "Nie możemy jednak z obawy przed czynnikami politycznymi zmieniać naszych zasadniczych poglądów. Jestem zdania, że w kod. kar. dla tych przestępców niema miejsca"

Po stolicy oprowadzają autorzy "HomoWarszawy. Przewodnika kulturalno-historycznego". Ale tego o czym Wam tym razem opowiedzą w przewodniku nie znajdziecie - przedstawią efekty poszukiwań historycznych prowadzonych w ramach prac nad nową publikacją.

Wydarzenie odbywa się w ramach Dni HomoWarszawy organizowanego przez AbiektaStowarzyszenie Otwarte Forum i Lambdę-Warszawa.

Trasa spaceru:


Dla wszystkich uczestników i uczestniczek – kopie historycznych dokumentów przedstawianych w czasie spaceru.


Na Festiwal zaprasza Warszawa - najlepsza kandydatka do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016:

Read more...

I Dni HomoWarszawy - o co chodzi?

Dni HomoWarszawy narodziły się z inicjatywy organizacji i osób zaangażowanych w projekt powstania książki HomoWarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny. Wydane przez Abiekt.pl, Lambdę-Warszawa i Stowarzyszenie Otwarte Forum. Twórcy książki: Krzysztof Tomasik, Krzysztof Zabłocki, Marcin Pietras, Marcin Teodorczyk, Michał Minałto, Wojciech Szot, Yga Kostrzewa.

Z książki narodził się spacer po HomoWarszawie - pierwszy odbył się w 2009 roku, ponad 200 osób poznawało tęczową historię miasta wraz z autorami przewodnika:


Drugi spacer - w ramach Pride House organizowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii wyruszył w upalną pogodę w lipcu ubiegłego roku. Tym razem było międzynarodowo a spacer prowadziliśmy w dwóch językach:


W 2010 roku opublikowaliśmy również - dzięki dotacji Miasta St. Warszawy anglojęzyczną wersję przewodnika zatytułowaną QueerWarsaw:


Coroczną tradycją stały się również wyprawy na Cmentarz Powązkowski tuż przed Świętami Zadusznymi. W ramach spaceru sprzątamy nagrobki (o ile jest taka potrzeba), zapalamy znicze i wspominamy zmarłych.



Dzięki HomoWarszawie nasze patrzenie na miasto się zmieniło - wciąż odkrywamy w nim nowe historie, przygotowujemy publikację, która przedstawi historię Warszawy międzywojennej. Spacery stały się okazją do wspomnień, które skrzętnie zbieramy. Chcemy się nimi dzielić na kolejnych odsłonach spaceru.

Przygotowując I Dni HomoWarszawy chcemy pokazać, że można mówić o gejach i lesbijkach z innej perspektywy niż tylko polityczna - historycznej, antropologii i socjologii miasta. Oczywiście postulat ten staje się również polityczny - nieobecność osób LGBT w dyskursie historycznym to efekt homofobii i wymazywania grup mniejszościowych.

Dni HomoWarszawy to nie tylko szansa na mówienie o osobach LGBT, chcemy połączyć siły. W Warszawie mieszkają osoby innego niż dominujące wyznania, pozbawione pełnej sprawności, pochodzące z różnych krajów i kontynentów - chcemy wspólnie rozmawiać i odkrywać nasze miasto.

Warszawa - kandydatka do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury - powinna stawiać na różnorodność. Chcemy w tym choć trochę pomóc.

W ramach Dni HomoWarszawy zapraszamy na spacer po mieście, 4 czerwca o godzinie 13:00 spotykamy się pod Zachętą, zapraszamy również na dwa spotkania - o historii i literaturze..

A jeśli masz pomysł, indywidualnie, lub jako organizacja chciał(a)byś się w 2012 roku włączyć w przygotowanie kolejnych Dni HomoWarszawy - zapraszamy do kontaktu!

----

organizatorzy wydarzeń - Abiekt, Stowarzyszenie Otwarte Forum i Lambda-Warszawa - chcieliby podkreślić, że wszystkie działania w ramach projektu odbywają się "za ładny uśmiech", stąd też nie będzie plakatów, ulotek - liczymy na Waszą pomoc w promocji!

Na Festiwal zaprasza Warszawa - najlepsza kandydatka do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016:

Read more...

Spacer

Warszawskie Historie

Homicze nowości wydawnicze

Masz pomysł?

I Dni HomoWarszawy oznaczają, że będzie kontynuacja - jeśli masz pomysł na świętowanie obecności, historii i teraźniejszości osób LGBTQ w stolicy - napisz do nas!

  © Blogger template Writer's Blog by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP